Najlepiej wybrać trasę odpowiednią do swoich zdolności. Zapoznać się z jej przebiegiem na mapie i w przewodniku. Dowiedzieć się w stanicy Tatrzańskiej Służby Ratowniczej (Tatranská horská služba), jaki jest aktualny stan szlaków. Tatry noclegi
Informację o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu pozostawić osobom, u których wynajmuje się nocleg. Nie zmieniać trasy i godziny powrotu. W schronisku czy w hotelu wpisać się do książki wyjść. Pieniny noclegi
W drogę wyruszać wcześnie rano i nigdy samotnie. Zaopatrzyć się w mocne buty, swetr i płaszcz przeciwdeszczowy. Jeżeli pogoda się pogarsza, zawróć zawczasu. Załamanie pogody zdarza się najczęściej po południu, warto o tej porze być już na dole. noclegi Pieniny
Podczas wędrówki trzymać się znakowanych szlaków. Nie zapuszczać się w nieznany teren, szczególnie podczas schodzenia. Nie zrzucać kamieni, nie skracać drogi na serpentynach.
Nie wchodzić na pola śnieżne latem. Jeżeli szlak nad pasmem lasu jest przykryty śniegiem i nie ma oznaczeń na tyczkach, nie uważa się go za znakowany i nie wolno kontynuować tej drogi.
Każdego roku turyści i taternicy stają się ofiarami nieszczęść i poważnych urazów. Wielu ludzi szuka przyczyny poza sobą i obwinia góry. Przyczyna urazów wszak tkwi w ludziach samych. Człowiek musi brać pod uwagę odmienność środowiska górskiego i dostosować do niego swoje zachowanie. Jeżeli brak mu osobiście zdobytej wprawy i wiedzy, pomocne jest trzymanie się wskazówek dla turystów, które przygotowała Tatrzańska Służba Ratownicza na podstawie wieloletnich doświadczeń.
Nieszczęścia i urazy w górach, zawinione przede wszystkim przez zwiedzających, spowodowane są:
nieznajomością terenu – w nieznanym terenie trzeba orientować się przy pomocy mapy i nie zbaczać ze znakowanych szlaków.
nieodpowiednią oceną własnych zdolności do poruszania się w skalistym terenie – do wędrowania przyzwyczajać się stopniowo: zaczynając od łatwiejszych tras, a po pewnym czasie spróbować trudniejszych.
niedostatecznym wyposażeniem – wybierając się w wysokie góry, wyekwipować się odpowiednio do ich wymagań.
podejmowanie wycieczek podczas nieodpowiedniej pogody – deszcz sprawia, że skalisty grunt staje się śliski, mgła utrudnia orientację, śnieg lub silny wiatr odbierają siły. Nie narażać się na działanie złych warunków atmosferycznych. Im wyżej, tym większa jest ich siła.
Pomimo wszelkiej ostrożności podczas wycieczek turystycznych może dojść do urazu, który na większych wysokościach miewa bardziej skomplikowany przebieg i następstwa niż w cywilizowanym terenie albo na nizinie.