Zamek w Czorsztynie bez wątpienia należy do jednych z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu podhalańskiego. Powstało wiele legend związanych z tym obiektem. Przetrwały one do dziś i wciąż krążą zarówno wśród samych mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przybywających do Czorsztyna turystów.
Zamek ten wzniesiono w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Początkowo pełnił on funkcję warowni granicznej, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Rezydował w niej starosta, jako w oficjalnej twierdzy królewskiej. Funkcję tę przez pewien czas pełnił legendarny Zawisza Czarny z Garbowa.
Nazwa Czorsztyn pojawiła się już za czasów Kazimierza Wielkiego. Również w tym czasie zamek rozbudowano i uczyniono siedzibą starostów. Nazwa pojawiła się w dokumentach z 1348 roku. Najprawdopodobniej wywodzi się ona od niemieckiego słowa „Schorstein” lub „Schorrenstein”, co oznacza dosłownie ostro sterczącą i wystającą skałę.
Jeżeli chodzi o położenie zamku Czorsztyn, nie jest ono zapewne przypadkowe. Zamek ten bowiem został wzniesiony na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił on zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej, która sięgała już prawego brzegu Dunajca.
Noclegi Czorsztyn dzięki temu zamkowi przyjmują bardzo dużo turystów. Dla turystów do zwiedzania udostępnione są przyziemia Baszty Baranowskiego, zamku średniego i górnego. Roztacza się piękny widok na Jezioro Czartoryskie. Każdy podróżnik może spotkać różne rośliny i zwierzęta. Jest obiektem, dla którego wiele turystów powraca w to samo miejsce.