W Kościelisku

Kościelisko położone jest w Rowie Kościeliskim i na północnych stokach Pogórza Gubałowskiego. Jego zabudowania wkraczają także do dolnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach (Kiry). Jest to duża wieś o charakterze miejscowości wypoczynkowej, składająca się z 21 osiedli (dawnych osad pasterskich, tzw. polan – stąd bierze się dawniej oficjalna, a dziś potoczna nazwa miejscowości: Polany), często nazywana „Sercem Podhala”. Można tam podziwiać piękne zabudowy góralskie oraz zabytki – naprawdę warto zobaczyć to miejsce.

Pierwsze wzmianki na temat Kościeliska i osad pasterskich wchodzących w jego skład pochodzą z roku około 1623. Ciekawostką jest, że do roku 1867 Kościelisko tworzyło jedną osadę z Zakopanem. Z kolei już w latach 70. XX wieku Kościelisko zostało połączone z Chochłowem, Witowem oraz Dzianiszem. W ten sposób została utworzona gmina Kościelisko – Witów. Obecnie w skład gminy Kościelisko wchodzą Kościelisko, Dzianisz i Witów.

Kościelisko obecnie jest dość dużą wsią o charakterze wypoczynkowym, o ciekawych walorach turystycznych. Odwiedzającym ją zapewnia dobrze dostosowaną bazę noclegową – Kościelisko kwatery.


Możliwość komentowania jest wyłączona.