Główne walory turystyczne Tatr i Podhala

wyjazd

region

apartament

domki

pensjonat

Tatry noclegi zachwycają turystów od wielu wielu lat, a obecnie w ciągu roku odwiedza je ok. 3 mln turystów. Główny atut tego regionu stanowią wysokie i piękne szczyty górskie, unikalna przyroda, świeże powietrze oraz niepowtarzalna atmosfera, którą tworzą również sami jego mieszkańcy.

Wyznaczono tutaj ponad 300 km pieszych szlaków turystycznych, różniących się między sobą stopniem trudności. Niektóre z nich biegną dolinami, inne prowadzą na wysokie, skaliste i nieprzystępne szczyty, każdy znajdzie więc coś dla siebie. Szlaki są doskonale oznakowane i przygotowane – w trudniejszych miejscach są ubezpieczenia (zazwyczaj łańcuchy), w stromym terenie położone kamienne schodki ułatwiają wspinaczkę.

Kilkaset kilometrów szlaków rowerowych, prowadzących głównie po Podhalu. Ze względu na rodzaj terenu zaleca się jazdę na rowerach górskich. Ci, którzy nie mają własnego sprzętu mogą bez problemu wypożyczyć rowery w wypożyczalniach działających w wielu miejscowościach.

Bardzo dobre warunki dla miłośników białego szaleństwa. W noclegi Tatry i na Podhalu funkcjonuje kilkadziesiąt wyciągów, od orczyków działających na „oślich łączkach”, po nowoczesne wyciągi krzesełkowe działające na stokach dla zaawansowanych i średnio-zaawansowanych. Choć zdarza się, że barierą jest dodatnia temperatura, właściciele stoków robią wszystko, aby były jak najlepiej przygotowane – są sztucznie naśnieżane, ratrakowane, oświetlone i często czynne do późnych godzin wieczornych. Przy większych ośrodkach znajduje się rozwinięta infrastruktura turystyczna, są wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie, restauracje, sklepiki i wiele innych atrakcji.

Liczne atrakcje czekające nie tylko w samych Tatrach, ale również w okolicy. Rozsianych po całym Podhalu jest 11 obiektów muzealnych – filii Muzeum Tatrzańskiego, w których można zapoznać się głównie z ekspozycjami etnograficznymi i historycznymi. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Przyrodnicze TPN, oraz wystawy stałe w Kuźnicach. Niesłabnącą popularnością cieszy się urokliwa ulica Krupówki, a także targ pod Gubałówką i wjazd kolejką na jej szczyt.

Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna jest niezaprzeczalnym atutem tego regionu. W Tatrach i na Podhalu działa kilka tysięcy obiektów turystycznych – od luksusowych wystawnych hoteli, poprzez hotele średniej klasy, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe, aż po liczne kwatery prywatne – znajdzie się więc miejsce na każde preferencje i każdą kieszeń. Baza gastronomiczna również jest dobrze rozwinięta i różnorodna. Oczywiście na restauracyjnych stołach królują potrawy typowo góralskie – pieczone i grillowane mięso, kiełbasy, pierogi, grule, moskole, oscypki i tym podobne przysmaki, tym niemniej miłośnicy zupełnie innych rodzajów kuchni również znajdą coś dla siebie.


Możliwość komentowania jest wyłączona.