Dzień Ziemi Nowotarskiej podczas XXXVIII Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie

Tradycyjnie na zakończenie Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie odbył się Dzień Ziemi Nowotarskiej. W niedzielę 24 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie zaprezentował się Powiat Nowotarski.

Organizatorzy czyli Starostwo Powiatowe w Nowym Targu i Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu wraz ze współorganizującymi imprezę Urzędami Gmin z Krościenka nad Dunajcem, Spytkowic, Łapsz Niżnych, Czarnego Dunajca, Lipnicy Wielkiej, Szaflar, Jabłonki oraz Miasta Gminy Nowy Targ przedstawili licznie zgromadzonej publiczności historię i współczesność, zalety i walory, atrakcje turystyczne, zabytki oraz kulturę Powiatu Nowotarskiego.

Na scenie folklor Pienin, Podhala, Spisza i Orawy zaprezentowały zespoły regionalne: „Krościeńcany” z Krościenko noclegi, „Krzesani” ze Spytkowic, Zespół Regionalny „Bystry Potok” z Kacwina, Zespół Góralski „Zeleźnica” z Pieniążkowic, Zespół Regionalny „Małolipnicanie” z Lipnicy Małej, Zespół „Hyrni“ z Nowego Targu. Zespół „Orawskie Dzieci” z Lipnicy Wielkiej, Zespół Regionalny „Mali Zaskalanie” z Zaskala oraz Zespół Regionalny „Orawiacy” z Lipnicy Wielkiej.

Dla 35 twórców z terenu Powiatu Nowotarskiego zostały przygotowane stoiska, na których prezentowali swoje piękne produkty lokalne. Można było między innymi obejrzeć rzeźby Józefa Cachry, kożuchy i serdaki Hudobów z Szaflar, zioła – Małopolski Region Ziół Andrzeja Mikołajewicza z Czorsztyna, galanterię i obuwie Józefa Pawlikowskiego z Maruszyny, przepiękne wyroby twórców zrzeszonych w „Galerii Liliana” z Rabce Zdroju. Jodełko góralskie – pieczonego baranka, oscypki w bocusiu i inne potrawy serwowali Zachwiejowie z Rabki Zdroju a wszelkie wyroby z mleka owczego oscypki, gołki, bryndze, zyntyce i korboce do Krakowa przywiózł Kazimierz Furczoń z Leśnicy-Gronia.

Na stoisku Powiatu Nowotarskiego obok materiałów reklamowych poszczególnych gmin można było spróbować wyrobów Firmy „Steskal” Pana Zbigniewa Steskala z Nowego Targu i „Karcmy u Borzanka” prowadzonej przez Katarzynę Petrylę z Nowego Targu. O nagrody w konkursach organizowanych podczas imprezy zadbał „Modrzewie Park Hotel” Firmy „Thermaleo” ze Szczawnicy.

Władze Powiatu Nowotarskiego reprezentowali: starosta Krzysztof Faber, wicestarosta Maciej Jachymiak oraz członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki.


Możliwość komentowania jest wyłączona.