BYĆ JAK JANOSIK – MAŁA FATRA, ORAWSKI ZAMEK, SPŁYW WAGIEM I BASENY

Sierpień 8 – Sierpień 10

Trasa przejazdu:

Kraków – Chyżne – Orawski Zamek – Vratna Dolina/ Terchova -ok. 175km, 4-4,5h

Mała Fatra to wapienne i dolomitowe twory skalne w Centralnych Karpatach Zachodnich, które tworzą skaliste szczyty, liczne urwiska i skalne wieże. Pasmo to to także rozległe hale i długie, głębokie zalesione doliny. Mała Fatra pełna jest jaskiń, rwących potoków i wodospadów. Najbardziej znane z nich to Diery. Rzeka Wag rozdziela pasmo Małej Fatry na dwie części: Luczańską i Krywańską. Nas przyciągnie, tak jak niegdyś licznych pasterzy, myśliwych i poszukiwaczy minerałów część południowo – wschodnia, czyli Krywańska. Orawa noclegi zaprasza

Dzień pierwszy:

– wyjazd z Krakowa

Przed dotarciem do bazy wypadowej zatrzymamy się na zwiedzanie jednego z piękniejszych zamków słowackich – Orawskiego Zamku. Zamczysko usytuowane jest ponad 100 od lustra rzeki Orawa, na skale górującej nad miasteczkiem Orawskie Podzamcze. Ta średniowieczna twierdza, z elementami renesansowymi wyposażona jest w wykutą w litej skale studnię głęboką na 90m. Zamek poza bujną historią może pochwalić się także kilkoma rolami filmowymi, m. in. w jednym z odcinków serialu „Janosik” i „Nosferatu – symfonia grozy” z 1921r.

Po zwiedzaniu pojedziemy na kwaterę w Terchovej, w której urodził się Janosika. W miejscowości znajduje się Muzeum Janosika a w ostatni weekend lipca obchodzone są Dni Janosika. Ciekawostką Terchovej jest także ruchoma drewniana szopka znajdująca się w kościele Cyryla i Metodego.

Na popołudnie proponujemy relaks w centrum wellnes – baseny, sauny. Przygotowanie przed wyjściem na szlaki Małej Fatry.

Dzień drugi:

– śniadanie

– wyjście w góry (Wielki Krywań 1709m npm)

(- wyjazd do Krakowa

Ew. dzień trzeci:

– śniadanie

– Jánošíkove diery

– Spływ rzeką Wag – okolice Streczna + zwiedzanie ruin zamku Streczno i/ lub Starhrad

– Powrót do Krakowa


Możliwość komentowania jest wyłączona.