Baltic Air Show – Darłowo

Organizatorem pokazów Baltic Air Show jest 44 Baza Lotnictwa Morskiego, w skład której wchodzą lotniska w Siemirowicach i Darłowie.

Pierwsza edycja morskich pokazów od razu stała się międzynarodowa dzięki udziałowi czterech szwedzkich myśliwców JAS-39 Gripen z bazy F 17 w Kallinge. To właśnie one rozpoczęły pokazy wykonując przeloty w ciasnym szyku. Po efektownym rozpuszczeniu formacji Gripeny odleciały do swojej bazy.

Po nich prezentowały się także w przelotach pary samolotów bojowych 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego: MiG-29 z Malborka oraz Su-22 ze Świdwina. Zwiększony poziom decybeli związany z ich przelotami był na dobrą sprawę tylko sygnałem do rozpoczęcia imprezy, którą zdominowały przede wszystkim samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej. Tę część dynamicznych prezentacji rozpoczął jednak śmigłowiec Mi-24D z Pruszcza Gdańskiego, należący do Lotnictwa Wojsk Lądowych. Potem już tylko prezentował się sprzęt Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Klimat nadmorskiej plaży, turystycznej miejscowości, kontakt z naturą świetnie pasują do wypoczynku w Darłowie. Organizacja lotniczej imprezy w takim miejscu jest pomysłem zasługującym na uznanie. Imprez o takim charakterze nie ma zbyt wiele, a jeśli są to nieco dalej. Mam nadzieję, że ta zagości na stałe w polskim kalendarzu lotniczym. Będzie cennym uzupełnieniem tego, co mamy lub mieliśmy. Przy ukierunkowaniu jej na prezentację przede wszystkim lotnictwa morskiego, z udziałem przedstawicieli innych nacji z Europy Zachodniej, Skandynawii lub Rosji, możliwe jest przekształcenie tej, na razie lokalnej imprezy, w prawdziwy międzynarodowy Baltic Air Show! Darłowo noclegi zaprasza.


Możliwość komentowania jest wyłączona.